100% garance originálních výrobků SM Systém, Blackroll a Dynasit   |   Doprava zdarma od 2500 Kč

Zkušenosti klientů

Ľudmila Cervanová, 36 r. tenistka, 58. v žebříčku WTA

Jsem bývala profesionální tenistka a musela jsem ukončit kariéru kvůli bolestem páteře. Měla jsem ji až v takovém stavu, že doktoři mi už nedoporučili vrátit se zpět k tenisu. Musela jsem brát hodně léků proti bolestem, které po čase přestaly zabírat.

Rozhodla jsem se tento problém vyřešit SM Systém cvičením, které mi doporučila paní doktorka. Po měsíci každodenního cvičení mi ustoupily bolesti, dokonce mám pevnější a stabilnější držení těla a to nejdůležitější je, že mohu znovu hrát tenis. Nyní SM Systém cvičím už přibližně rok a půl. Je to skvělý pocit žít znovu bez bolesti.

Marek, 37, konstruktér

Na začátku roku 2015 mi diagnostikovali vysunutí plotének mezi obratli L4 / 5 - 3-4mm a mezi obratli L5 / S1 - 12mm. První prognóza byla operace. Naštěstí jsem se doslechl o cvičení SM Systém, který mi po následné konzultaci doporučila i moje lékařka.

Cvičit jsem začal v březnu 2015, pravidelně každý den; i když samozřejmě jeden den si vždy dopřeji odpočinek. První dny cvičení byly trochu namáhavé, protože člověk si odvykl od správného držení těla, ale ze zaťatými zuby a s pevnou vůlí se to dalo zvládnout.

Postupně si tělo začalo zvykat a přidáváním dalších cviků se to jen zlepšovalo. Bolesti zad se pomalu utlmovali a i samotný pohyb se zlepšil. Pokud jsem i pociťoval menší bolesti; po procvičení cviků jsem cítil úlevu a bolest také polevila. Na každé cvičební hodině se probírali postupně tři cviky (dohromady jich je 12). Terapeut mi důkladně každý cvik vysvětlil, ukázal a pak přímo při cvičení mě instruoval a případně pomohl se zvládnutím a správným cvičením. Když jsem potřeboval něco dovysvetliť, nebo ukázat bez problémů mi celý postup cviku vysvětlil znovu a ochotně odpověděl i na mé další otázky.

Nyní je to už rok co se věnuji cvičení a jsem nadmíru spokojen, ne jen s mým stavem, ale také s terapeutem, hlavně za jeho lidský přístup a výdrž. Dále však třeba pokračovat a nevzdávat to. Takže pokračuji dále v cvičení SM Systému, ke kterému jsem přidal další cviky pro stabilizaci páteře a zpevnění těla.

Anna, 42 let, office manager

Měla jsem roztrženou plotýnku v křížové oblasti a vysunutou 0,5 cm. Trpěla jsem dost silnými bolestmi a častými seknutí v kříži. Velmi mě to omezovalo v pohybu, sportovat jsem nemohla vůbec. Můj zdravotní stav se ještě zhoršil po operaci kyčle (totální endoprotéza), kdy páteř dostala jiný sklon než měla dříve. Byla jsem zoufalá, ale naštěstí jsem objevila SM Systém.

Velmi rychle jsem začala pociťovat změny k lepšímu. Bolesti ustoupily, začala jsem být ohebnější, konečně jsem mohla začít sportovat, začala se mi formují postavu, což je podle mě úžasný bonus k SM Systému. SM Systém cvičím už 2 roky. Přiznám se, že ne vždy se mi chce. Pokud to ještě navíc přeženu při práci na zahrádce, znovu si připomenu, že SM Systém funguje a vyplatí se ho cvičit poctivě.

Dušan, 30 let, zahradní architekt

Zdravím, jmenuji se Dušan a chci se i já podělit o mou zkušenost s cvičením SM Systému. Už dříve mi diagnostikovali posunutou plotýnku, nakolik jsem hrával aktivně fotbal musel jsem s ním přestat. Doktor mi to nedoporučil.

Pár let jsem si s posunutou ploténkou žil, nepociťoval jsem žádné bolesti. Vedle toho jsem si našel zaměstnání, kde hodně času trávím v sedě, ať už v autě nebo při PC; někdy musím zabrat i manuálně. A tady se to všechno začalo. Ozvala se moje plotýnka a bolesti zad se s přibývajícím časem zhoršovaly.

Začal jsem hledat řešení jak se z tohoto kruhu dostat. Bylo jich hodně, ale nakonec jsem narazil na SM Systém.

Na moje překvapení se první pozitivní výsledky dostavily asi už po dvou týdnech intenzivního cvičení. Jsem velmi spokojen. I když to není vždy snadné, snažím se SM Systém cvičit, když mám po večerech čas. Vždy, když se mi nechce, vzpomenu si jak mě tyto cviky zbavili bolesti. Na začátku, když bolesti přetrvávaly jsem cvičil pravidelně asi půl roku. Momentálně, když jsem bez jakýchkoliv problémů, to až tak pravidelně není. Vřele doporučuji každému, kdo má takové problémy.

Anna - důchodkyně (v minulosti výzkumný pracovník)

SM systém začala cvičit, protože jsem měla opakované bolesti zad v kříži. CT vyšetření potvrdilo - dvě hernie plotének a 4 posunuté obratle. Po skončení rehabilitací mi toto cvičení doporučila známá masérka. Rozhodla jsem se ho vyzkoušet, ačkoli jsem s takovým cvičením dlouho neměla žádnou zkušenost. Protože pak mi už zůstávala jen operace páteře, které jsem se chtěla vyhnout. Jsem ráda, že jsem se nedala odradit mou počáteční únavou, mělkým dýcháním a neschopností provádět cviky přesně podle pokynů cvičitele. Ze začátku je cvičení dost náročné. Velmi mi vyhovuje, že cvičitel během hodiny ukáže jak se mají cviky správně cvičit a pak kontroluje, zda cviky provádím podle pokynů. Na cvičení mi vyhovuje i to, že se cvičí v pomalejším tempu, nejsem žádný sportovní typ. SM systém cvičím už 10 měsíců. Jedenkrát za týden s cvičitelem a potom doma. Každý den asi ½ hodiny, někdy i více. Důležitá je pravidelnost a důslednost. Zlepšení mého zdravotního stavu se dostavilo postupně. Netrpěl mi noha, bolesti zad značně ustoupily i když ne úplně. Celkově mám lepší kondici. Bydlím méně unavená. Za celou tu dobu jsem nemusela brát žádné tabletky proti bolesti zad. Upravilo se mi držení těla, už se kontroluji i při chůzi a sezení. Bez problémů zvládám každodenní procházky v rozsahu 5 až 7 km a neměla jsem žádný problém zvládnout ani zimní turistický výlet do Vysokých Tater. Při cvičení věk nerozhoduje. Podle mě je to velmi vhodné rehabilitační cvičení při zdravotních problémech se zády. Jen je třeba najít odvahu, přijít a zkusit.

* Vyjádření lékařů

MUDr. Viera Červenková, internista, praktický lékař

O SM Systému jsem začala cvičit pod vedením trenéra a později sama doma. SM Systém mě oslovil svou jednoduchostí a zároveň dobrým pocitem z prociťováním svalstva zejména v okolí páteře a tendence k lepšímu držení těla.

Jako lékařka mě zajímala hlouběji podstata a princip takové efektivity, tak jsem prostudovala knihu a dostupné informace od zakladatele SM Systému MUDr. Smíška. Každý z cviků má svou jasnou logiku držící se fyziologie. Zaměřené jsou na posilování svalstva v okolí páteře jako svalového korzetu. Tento páteř chrání, udržuje ji ve správném postavení, umožňuje plotýnkám a kloubem dýchat a nasávat tekutinu a ne je gravitací a špatným držením těla mačkat a tak umožňovat jejich degeneraci. Jedinou podmínkou úspěchu je správné a hlavně pravidelné cvičení. A v tom máme jistě všichni rezervy :-)

MUDr. Katarína Žlebeková, DFNsP, FRO

Onemocnění pohybového systému patří v současnosti mezi nejčastější chronická onemocnění a jejich výskyt má bohužel stoupající tendenci. Tato onemocnění, zvláště onemocnění páteře, jsou 2. nejčastější příčinou pracovní neschopnosti (až 420 000 dní ročně!) A trpí jimi až 30% obyvatelstva. Příčinu vzniku těchto onemocnění třeba často hledat již v dětském věku. Vadné držení těla vede často ještě v dětském věku k bolestivým projevům a v dospělosti k vzniku jednotlivých onemocnění. Už 15 minutové denní cvičení SM Systému dokáže účinně inhibovat každodenní negativní vlivy prostředí na pohybový aparát a v budoucnu se tak můžeme vyvarovat výše zmíněným potížím. Metoda SM Systém představuje nejen účinnou formu prevence, ale i léčby onemocnění páteře.