Správné držení těla

Cvičení SM Systému mě pozitivní vliv na celý pohybový aparát. Přináším pár tipů, jak správně držet tělo, aby Vám příjemný pocit po cvičení vydržel co nejdéle.

Co je to správné držení těla?

Držení těla je poloha, v jaké držíte své vzpřímené tělo proti působení gravitace, ať už vestoje, vsedě nebo vleže. Správné držení těla zahrnuje cvičení stání, sezení a ležení v polohách kdy je na nosné svalstvo a vazivo vyvíjen během pohybu a zatěžování co nejmenší tlak.

Správné držení těla:

Správná poloha na sezení

Seďte s nataženou páteří a rameny vzadu. Váš zadek by měl dotýkat opěradla židle. Všechny tři obvyklé zakřivení páteře by měly být při sezení přirozeně přítomny. Menší srolovaný ručník, případně bederní válec vám k tomu dokáží pomoci.

Zde je způsob, jak najít správnou polohu na sezení, když nepoužíváte zádovou opěrku, resp. bederní válec: Seďte na samém konci židle (při opěradle) a úplně se zhrbte. Narovnejte se a vyzvedněte páteřový oblouk co nejvíce jak můžete. Vydržte v této poloze pár vteřin. O něco tuto polohu zmírníte (o zhruba 10 stupňů). Nyní jste v dobré poloze k sezení.

Správná poloha při řízení

Správná poloha při zvedání

Nejlepší poloha při spánku a při ležení